Jednostavan opis:
Manipulacije zglobova koje vrše kiropraktičari i osteopate su tehnike koje se primenjuju radi prilagođavanja ili ispravljanja položaja zglobova radi poboljšanja pokretljivosti, smanjenja bola i podsticanja opšteg zdravlja.
U našoj ordinaciji primenjujemo različite vrste kiropraktičkih manipulacija kako bismo pomogli pacijentima da postignu optimalno zdravlje, poboljšaju mobilnost i smanje bolove. Kroz specijalizovane tehnike, kao što su HVLA (High Velocity, Low Amplitude), HV (High Velocity) i CR (Capsular Release), cilj nam je da pružimo visokokvalitetnu terapiju koja omogućava oporavak i prevenciju povreda mišićno-koštanog sistema.
HVLA manipulacija je visokoefikasna tehnika koja uključuje primenu brzih i preciznih pokreta na zglobovima, sa niskim amplitudama. Ovo je najčešće korišćena metoda kiropraktike i najpoznatija zbog svog karakterističnog "klik" zvuka koji nastaje prilikom manipulacije.
Tehnika HVLA uključuje primenu brze, kratke i visoke sile na specifičan zglob ili segment. Ova manipulacija ima za cilj da oslobodi zglobove iz stanja ukočenosti, smanji bol i poboljša pokretljivost. Zglobovi se pomeraju u okviru njihovog fiziološkog opsega pokreta, dok izbegavamo prelazak u ekstreme. Brzi pokret stvara vakuum u zglobnoj kapsuli, što može dovesti do oslobađanja gasova, što rezultira karakterističnim zvukom "klik".
Akutne i hronične bolove u leđima, vratu i kičmi
Problemi sa pokretljivošću zglobova
Mišićni spazmi
Tenzija u telu
Glavobolje izazvane napetostima u vratu
Problemi sa lošim držanjem tela
Sindromi bola u donjem delu leđa
Akutne infekcije u zglobovima ili okolnim tkivima
Osteoporoza (teški oblici)
Tumori u području zglobova ili kičme
Otvoreni prelomi, dislokacije ili ozbiljne povrede zglobova
Teški neurološki problemi (poput slabosti u ekstremitetima, neurološke disfunkcije)
Sistemski upalni procesi (kao što su akutni artritis)
Teže kardiovaskularne bolesti (poput aneurizmi, tromboze)
Post-porodično stanje, specifični medicinski zahtevi i stanja nakon operacija na velikim zglobovima (ako nije preporučeno od strane lekara)
Trudnoća (prvi trimestar i poslednji mesec trudnoće)
Akutni povredi mišića i ligamenata (u fazi upale, dok se ne postigne stabilizacija)
Prethodne operacije na kičmi i zglobovima (samo ako su specifični tretmani dopušteni od strane lekara)
Deformacije zglobova ili poremećaji sa naglim smanjenjem pokretljivosti (ako je specifična tehnika kontraindicirana)
Akutne bolove u mišićima ili zglobovima zbog preopterećenja (u fazi akutnog bola)
Bolesti vezane za zglobne kapsule u fazama kada je kapsula previše upaljena ili razdražena
Ova manipulacija je slična HVLA, ali je fokusirana samo na visokoveloce pokrete, bez primene amplitude. Cilj je postići terapeutski efekat putem vrlo brzih pokreta, sa manje snage nego u HVLA tehnici. Često se koristi u zglobovima koji nisu u potpunosti pokretni, ali nemaju bolne reakcije koje zahtevaju veću silu.
Akutna bol u mišićima i zglobovima
Ograničena pokretljivost zglobova
Mišićni spasmi
Bolovi u leđima
Zatezanje u vratu ili plećkima
Otvoreni prelomi ili teže povrede zglobova
Infekcija u zglobu
Akutne bolesti kao što su virusne infekcije ili sistemski upalni procesi
Osobe sa teškim problemima sa krvnim sudovima ili arterijama
Capsular Release je manipulacija koja se koristi za oslobađanje zglobnih kapsula, kod kojih dolazi do ograničenja pokretljivosti. Kroz ovu tehniku, cilj je da se oslobode bilo koja prijanjanja ili blokade unutar zglobne kapsule, poboljšavajući time opseg pokreta.
Tehnika Capsular Release koristi precizne, kontrolisane pokrete kako bi došlo do istezanja i oslobađanja kapsule. Kroz ovaj proces se stvara prostor unutar kapsule, čime se omogućava veći opseg pokreta i smanjuje bol. Zglobna kapsula je specifičan sloj tkiva oko zgloba koji može postati ukočen, naročito nakon povrede ili dugotrajnog mirovanja, što ograničava pokretljivost.
Ograničena pokretljivost zglobova usled kapsularne ukočenosti
Stanje kao što je "zamrznuto rame" (frozen shoulder)
Postoperativna rehabilitacija zglobova
Hronični bolovi u zglobovima zbog ukočenosti
Problemi sa zglobovima uzrokovani artritisom ili povredama
Akutna ili ozbiljna povreda zgloba (prelomi, dislokacije)
Akutna infekcija u zglobu ili okolnim tkivima
Tumori ili neuromuskularne bolesti
Deformacije zglobova koje onemogućavaju primenu ove tehnike
Za postizanje efikasnog terapeutsog rezultata, važno je razumeti i biomehaniku nervnih i mehaničkih receptora u telu. Tokom manipulacije, stimulišemo različite vrste receptora, kao što su:
Mehanički receptori (primarno u zglobovima i mišićima): Ovi receptori pomažu u percepciji pokreta i opsega pokreta zglobova. Manipulacijom se stimulišu ovi receptori, čime se poboljšava propriocepcija (sposobnost tela da prepozna poziciju zglobova).
Nervni receptori (posebno u vezivnim tkivima): Manipulacije stimulišu proprioceptore i nociceptore, čime dolazi do smanjenja bola, jer dolazi do smanjenja napetosti mišića i zglobnih kapsula.
Mehanoreceptori: Ovi receptori se aktiviraju usmeravanjem sile na zglobove, čime se dolazi do povećane pokretljivosti zgloba i smanjenja stresa u okolnim mišićima.
Kiropraktičke manipulacije imaju direktan efekat na mehaničke i neurološke procese u telu. Manipulacijom se utiče na:
Poboljšanje pokretljivosti zglobova i mišića
Smanjenje bola putem neuroloških puteva
Stimulaciju protoka krvi u oblasti koja je manipulisana
Smanjenje napetosti i opuštanje mišića
Svi ovi procesi omogućavaju telu da se oporavi i funkcioniše sa manje bola, većom mobilnošću i bez ograničenja u svakodnevnim aktivnostima.
Ukoliko imate bilo kakvih pitanja o kiropraktičkim tehnikama ili želite da zakazete tretman, slobodno nas kontaktirajte. Naša ekipa je tu da pruži najbolju moguću podršku vašem zdravlju.