Jednostavan opis:
Ultrazvučna terapija, koja uključuje primenu visokofrekventnih zvučnih talasa, ne samo da se koristi za smanjenje bola i poboljšanje cirkulacije, već može i obuhvatiti sonoforezu, proces unošenja lekova putem ultrazvuka u tkiva radi dodatnog terapeutskog efekta.
Detaljniji opis:
Terapija ultrazvukom (ultrazvučna terapija) sastoji se u primeni ultrazvučne energije u svrhu lečenja.
Ultra zvuk utiče na promene u cirkulaciji krvi, povećanje praga za bol, promenu brzine nervne provodljivosti, povećanje metabolizma tkiva, povećanje propustljivosti membrane, selektivno zagrevanje perifernih nerava.
• kontrakture zglobnih čaura ili adhezivni kapsulitis
• hronični artritisi
• vanzglobni reumatizam
• kod spazma, distenzija, fibroze, miozita i hematoma mišića
• neurinomi
• hronične bolesti perifernih krvnih sudova, gde se smatra da UZ povoljno deluje na krvne sudove kod kojih je prisutan vazospazam
Ova terapija se ne sme primeniti kod:
bolesti oka,
srčanih bolesti i pejsmejkera,
kod graviditeta,
na testise,
kod maligniteta,
kod dece,
osteoporoze,
na zonu osteosinteze.
Sa UZ terapijom, rehabilitacija dobija siguran i pouzdan metod za tretiranje različitih stanja. I što je najvažnije – metod je bezbolan i komforan po pacijenta sa odličnim terapeutskim rezultatima.
Delovanje se zasniva na tri efekta: mehanički, toplotni i hemijski.
Mehanički: UZ dovodi do zgušnjavanja i razređivanja u okviru tkiva (efekat masaže);
Toplotni: Dolazi do povećanja lokalne temerature tretiranog tkiva;
Hemijski: Pojačava se oksidacija u tkivima i ubrzava metabolizam.
Toplotni efekat se može izbeći kada je to potrebno – kod svežih povreda, akutnih bolnih stanja i slično.
Sonoforeza je medicinska tehnika koja koristi ultrazvučne talase za pomoć u prodoru određenih supstanci ili lekova kroz kožu i druge barijere. Ova tehnika se često primenjuje u fizioterapiji i dermatologiji. Ultrazvučni talasi omogućavaju povećanu prohodnost ćelijskih membrana, čime se olakšava apsorpcija lekova ili supstanci koje se nanose na kožu, poboljšavajući tako terapeutski učinak.
Primenom sonoforeze se mogu unositi:
Lekovi: Određeni lekovi, uključujući analgetike, protivupalne lekove, steroidi ili lokalne anestetike, mogu se primenjivati putem sonoforeze za ciljanje specifičnih područja tela.
Vitamini i minerali: Suplementi vitamina i minerala mogu se koristiti kako bi se poboljšala nutritivna podrška organizmu.
Hidratantne supstance: Kreme, gelovi ili drugi preparati za hidrataciju kože mogu se primenjivati kako bi se poboljšala hidratacija i regeneracija kože.
Antibiotici: U određenim medicinskim situacijama, sonoforeza se može koristiti za poboljšanje prodiranja antibiotika kroz kožu, posebno u tretmanima kože.
Ostale bioaktivne supstance:
Različite supstance koje imaju terapeutske efekte, poput antioksidansa ili regenerativnih faktora rasta, takođe se mogu primenjivati putem sonoforeze.