Jednostavan opis:
Laseroterapija je terapeutska metoda koja koristi snop svetlosti niskog nivoa intenziteta (lasera) za ublažavanje bolova, podsticanje regeneracije tkiva i smanjenje upala.
Zbog svojih izuzetnih svojstava, laser je poslednjih godina uz magnetoterapiju postao najpopularniji fizički agens. Tako je i terapija laserom postala i popularna i efikasna metoda u fizikalnoj terapiji. Reč “laser“ predstavlja skraćenicu „Light Amplification by Stimulated Emision of Radiation“ što znači: pojačanje svetlosti stimulisanom emisijom zračenja.
Laser je u medicini nezamenljiv u većini njenih grana kao sto su: hirurgija, fizikalna medicina, traumatologija, dermatologija, kozmetika…
Laseri visoke snage svoju primenu su našli u hirurgiji, dok se laseri niske snage koriste u fizikalnoj medicini, što je za nas i najinteresantnije.
Snaga lasera, izlazna snaga laserskog zraka, talasna dužina, energija zračenja, fokus laserskog zračenja, ukupna energija laserskog zračenja kao i režim rada (kontinuirani ili impulsni) su parametri koji određuju efekte primene lasera i moraju biti precizni pre nego sto se laser primeni u praktičnom radu.
Regeneracija tkiva
Stimulacija mikrocirkulacije
Povećanje bioenergetskog metabolizma
Efekat protiv bola
Efekat protiv upale
Efekat protiv otoka
tačkasto na bolna mesta, skenirajućom tehnikom
refleksno, delovanjem na refleksne zone, Valeove tačke kao i akupunkturne tačke (laseropunktura)
Doza laserskog zračenja određuje se na osnovu izbora emisione sonde, trajanja procedure i serije.
degenerativni zglobni i vanzglobni reumatizam,
stanja posle povrede,
usporeno zarastanje rana,
ožiljci, keloidi,
kožna oboljenja, ginekološka, urološka,
sva oboljenja i stanja za koja se preporučuje akupunktura.
koriste se laseri male snage koji nemaju izraženo termičko dejstvo,
na lasersku stimulaciju reaguju mnogo više oštećene ćelije nego zdrave što doprinosi bržem zarastanju rana i lečenju povreda,
terapija laserom se najčešće koristi kod tretmana različitih bolnih stanja: traumatoloških, stanja posle povrede, reumatoloških stanja kao i kod određenog broja neuroloških oboljenja,
terapija laserom je bezbolna i traje kratko.
Laseroterapja je kontraindikovana kod veoma malog broja stanja – najčešće kada postoji malignitet. Takođe, ne savetuje se primena u lečenju štitne žlezde, oka kao i primena za vreme trudnoće.